Svake se godine 17. studenoga obilježava kao Međunarodni dan svjesnosti o prijevremenom rođenju, odnosno kao dan ‘Palčića’, a taj dan obilježen je i u Velikom Bukovcu zahvaljujući Udruzi žena.
Predsjednica Udruge žena Veliki Bukovec Sanja Jantolek istaknula je da je cilj senzibilizirati javnost, ali i pružiti podršku Palčićima te njihovim roditeljima.
– Ovo obilježavanje postaje već tradicionalno, a želja nam je bila osvijestiti javnost i pružiti podršku. Roditeljima Palčića sigurno nije lako, posebno u prvim mjesecima nakon rođenja, ali i kasnije. Ovo je naš mali doprinos da im barem simbolično pružimo podršku, a posebno zato što je naša članica majka jednog Palčića – rekla je Sanja Jantolek.
Sanja Povijač, članica Udruge žena, ali i majka jednog Palčića, zahvalila je na podršci. Njen Palčić Roko rođen 7. veljače 2021., u 25. tjednu trudnoće, imao je svega 31 centimetar i 780 grama.
– Palčići su hrabri i veliki borci, nikad ne odustaju. Oni su dokaz da najmanji mogu biti najjači i zato treba u njih vjerovati i biti s njima u njihovoj borbi. Takva djeca mogu nam biti dobar primjer kako se kroz život vrijedi i treba boriti – rekli su Sanja Povijač i njen suprug Željko te dodali kako je Roko sada sada veseo i razigran trogodišnjak.
Palčići, su, kažu Sanja i Željko, najviše osjetljivi u razdoblju neposredno nakon rođenja i u ranom razvoju i za roditelje je to vrijeme puno izazova.
– Društvo još nije dovoljno informirano o prerano rođenoj djeci pa je samim time majkama još veći šok kad vide svoje dijete u inkubatoru. No, treba isto tako znati da su Palčići snažni i uporni borci, da su veseli i razigrani kao i sva druga djeca, da se razvijaju, uče i igraju kao i njihovi vršnjaci. Želja mi je da s ovom inicijativom nastavimo i da se podigne svijest javnosti – rekla je Sanja Povijač.
Nedonoščad ili bebe Palčići su sve bebe rođene prije 37. tjedna trudnoće. Čak pet posto beba u Hrvatskoj se rodi prerano.
Bebe Palčići njeguju se u inkubatorima toliko dugo dok ne mogu samostalno jesti, regulirati tjelesnu temperaturu i dobiju dovoljno težine. Taj proces može trajati i nekoliko mjeseci.
Palčići imaju dvije dobi jer se u većini slučajeva ne razvijaju kao djeca rođena u terminu. Kronološka dob je stvarna dob bebe, računa se od datuma rođenja i ne ovisi o preuranjenom porođaju.
Korigirana dob dobiva se tako da se od stvarne dobi oduzmu tjedni preuranjenosti, odnosno onoliko tjedana koliko nedostaje do terminskog poroda, a ujedno se koristi i za praćenje napretka beba Palčića.