‘Sveta Kata, snijeg na vrata’ stara je narodna izreka koja je prema pučkom kalendaru označavala posljednje dane jeseni i početak zime.
Blagdan svete Katarine obilježava se 25. studenog, a prema zapisima, rođena je u Aleksandriji u trećem stoljeću.
Legenda kaže kako je prije krštenja usnula san u kojem je vidjela Djevicu Mariju s Isusom u rukama. Djevica je zamolila Isusa da uzme Katarinu za svoju službenicu, no rekao je da nije lijepa. Nakon krštenja, u snu joj se ponovno ukazao Krist te je uzme za svoju nebesku zaručnicu.
U to je vrijeme Maksimin II., koji je krunu dijelio s Konstantinom Velikim i Licinijem, izabrao Aleksandriju za glavni grad svog dijela carstva te odlučio pobiti sve koji se ne budu klanjali bogovima.
Katarina koja je propovijedala kršćansku vjeru posjetila je Maksimina II. te održala govor želeći ukazati na njegovu okrutnost. Nakon što je i filozofe uspjela obratiti na kršćansku vjeru, car ju je zatvorio u tamnicu.
Zanesen njezinom ljepotom ponudi joj da mu bude žena, ali Katarina ga odbije. Bijesan zbog odbijanja, naredio je da je se zaveže između četiri kotača s oštricama i razdere na komade. No, snažan plamen s neba uništi kotače. Tada Katarini odrubiše glavu.
Katarina se u ikonografiji obično prikazuje s kotačem u ruci i s krunom na glavi te s palminom grančicom kao simbolom pobjede i mačem kao oruđem mučeništva. Zaštitnica je djevojaka, djevica, dojilja, filozofa, znanstvenika, učitelja i učenika, teologa i zanatlija.
Blagdan je to kojim u narodu počinju pripreme za Božić, pjevaju se božićne pjesme…