Hrabri telefon za djecu 116 111 mjesto je gdje djeca mogu govoriti o svojim osjećajima, situacijama koje ih čine zbunjenima kao i onima zbog kojih stječu dojam da se njihova prava krše na bilo koji način.
Više od 4000 puta godišnje zazvoni ova linija prvenstveno namijenjena djeci koja osjećaju da ih netko iz njihove okoline na bilo koji način zlostavlja ili zanemaruje.
Kako bi se još više otvorilo pitanje mentalnog zdravlja djece ovih je dana u Zagrebu na drugom meet-upu u sklopu projekta Mentalna higijena, predstavljen ‘Imam neki feeling’ – dnevnik za bolju mentalnu higijenu.
Taj je radni materijal specifično osmišljen za jačanje emocionalne otpornosti djece i mladih. Kroz otvoreni dijalog, djeca i mladi podijelili su u njemu izazove s kojima se susreću, dok su stručnjaci ponudili savjete za očuvanje mentalnog zdravlja i progovorili o situacijama u kojima je potrebno potražiti stručnu pomoć.
S pomoću dnevnika dijete može naučiti kako se nositi s emocijama, izgraditi i održavati pozitivnu sliku o sebi, nositi se s izazovima u školi i razvijati zdrave odnose s obitelji i prijateljima. Dnevnik može ispunjavati samostalno ili s nekim drugim.
Može isprintati cijeli ili samo one stranice koje su mu zanimljive i potrebne, a može ga ispunjavati redoslijedom koji mu odgovara. Ukratko, dnevnik može koristiti kako i koliko mu je potrebno.
Dnevnik kao podrška iznutra i izvana
Sadržaj dnevnika osmislio je stručni tim Hrabrog telefona na temelju dugogodišnjeg iskustva u radu s djecom i mladima. Kako bi pomogli što većem broju djecu i mladih sadržaj dnevnika dostupan je na linku potpuno besplatno.
Dnevnik je podijeljen na dva dijela – ‘Ja prema UNUTRA’ i ‘Ja prema VAN’. Prvi dio usmjeren je na sliku o sebi i suočavanje s različitim emocijama kroz vježbe koje pomažu u njihovu prepoznavanju, prihvaćanju i regulaciji.
Drugi je dio usmjeren na odnose i održavanje zdravih granica između obaveza i vremena za odmor. Dnevnik se može koristiti individualno ili uz vodstvo odrasle osobe, a namijenjen je učenicima viših razreda osnovne škole.
Kako prepoznati bullying
‘Zašto je važno prepoznati bullying’ u dnevniku se može naučiti od magistrice psihologije Krune Crnjak. Ona će podučiti tinejdžere i kako raspetljati sukob s dragim ljudima. Psihologinja Antonija Strle Pleše podučava djecu kako izgraditi dobru bazu vjerovanja u sebe. Tinejdžere se uči kako redovito održavati mentalnu higijenu, ali i znati prepoznati – kada je potrebna pomoć.
Kod djece se, uz ostalo, nastoji osvijestiti da si postavljaju realne i dostižne ciljeve kao i da razlikuju dobre prijatelje od osoba koje to nisu, koje ih vrijeđaju i ponižavaju. Savjetuje im se da nazovu Hrabri telefon ako osjete da se teško nose s emocijama, a nemaju s kime pričati.
Generacije Z i Alfa o navikama za bolje mentalno zdravlje
Na prvom panelu ambasadori projekta Adrian Krajcar i Dorotea Prosnik razgovarali su s učenicima osmog razreda Kiarom Dragić (OŠ Špansko Oranice) i Adamom Naglićem (OŠ Eugena Kvaternika, Velika Gorica) o utjecaju društvenih mreža na mentalno zdravlje, balansiranju privatnog i online svijeta te o pritiscima koje donose očekivanja u školi i slobodne aktivnosti, kao i o ispitnoj anksioznosti i perfekcionizmu.
“Znam da je puno mladih i tinejdžera pod stresom zbog škole, osjećaju pritisak zbog ocjena. Njima savjetujem da daju sve od sebe, ali i da ne razmišljaju samo o rezultatima, kao i da ne zanemare svoje slobodno vrijeme, poput druženja s prijateljima i hobija. Mislim da je jako važno da pričamo sa svojim roditeljima i prijateljima”, rekla je Dorotea Prosnik.
“Meni je uvijek pomagala podrška obitelji i vrijeme provedeno s njima. Važno je pričati s prijateljima, a mislim da je jako korisno zapisati sve što osjećaš. Kada napišeš svoje misli i osjećaje ili ih nekome kažeš, kao da si dio problema već riješio, vidiš da nije tako loše kao što si mislio”, rekao je Adrian.
Što kada samopomoć nije dovoljna?
Iako vođenje dnevnika i slične metode mogu biti korisni za bolje razumijevanje sebe, neki problemi zahtijevaju dodatnu podršku. Postoje situacije u kojima razgovor s bliskim osobama ili stručnjacima može pomoći u rasvjetljavanju dubljih problema koji često nadilaze mogućnosti samopomoći.
“U pandemijskom periodu došlo je do značajnog porasta tema vezanih za depresivnost i anksioznost kod mladih, koje su zamijenile ranije dominantne teme vršnjačkog nasilja. Danas su mentalno zdravlje i odnosi u obitelji, osobito pitanja razvoda, među najčešćim razlozima kontaktiranja Hrabrog telefona. Roditelji sve više traže savjete o tome kako biti podrška djeci te primjećuju utjecaj obiteljskih odnosa na mentalno zdravlje djece”, istaknula je Hana Hrpka iz organizacije Hrabri telefon.
Oko 50.000 djece ima problem s mentalnim zdravljem
Mentalna higijena društveno je odgovorna inicijativa koju je Wiener osiguranje VIG pokrenulo 2022. u suradnji s Hrabrim telefonom. Projekt se od 2023. održava pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja te Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
Središnja je misija projekta pružiti podršku što većem broju djece i mladih koji se suočavaju s izazovima u području mentalnog zdravlja. U Hrvatskoj gotovo 12 posto mladih od 10 do 19 godina, odnosno oko 50.000 djece, ima poteškoće s mentalnim zdravljem, što dodatno naglašava važnost ove inicijative.
Poruka je da je mentalno zdravlje temelj osobnog razvoja, kvalitetnih odnosa i dugoročnog uspjeha. Prve reakcije na dnevnik ‘Imam neki feeling’ jako su pozitivne, a inicijatori poručuju da im je cilj pružiti podršku djeci u razvijanju zdravih navika za očuvanje mentalnog zdravlja, povećati svijest o njegovoj važnosti i osigurati da nijedno dijete ne ostane samo u suočavanju s izazovima s kojima se susreće.