Grupa Podravka u prvih je devet mjeseci 2024. povećala prihode od prodaje za 8,4 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Oni su iznosili 569,3 milijuna eura i viši su za 44,2 milijuna eura, priopćeno je iz koprivničke kompanije.
Prihodi segmenta Prehrane pritom su iznosili 438,9 milijuna eura i viši su za gotovo osam posto, dok je Farmaceutika uprihodila 130,4 milijuna eura, što je povećanje od više od deset posto u odnosu na prvih devet mjeseci 2023.
”U segmentu Prehrane nastavljeni su trendovi iz prvog polugodišta i rast prihoda od prodaje ostvaruje se na svim važnijim tržištima. Najznačajniji rast u prvih devet mjeseci 2024. zabilježen je na tržištu Zapadne Europe i prekooceanskih zemalja. U odnosu na isti period 2023., prihodi su u toj regiji rasli za trideset posto. Pritom se najviše ističu tržište Njemačke (rast od 66,7 posto) te tržište Sjedinjenih Američkih Država s rastom prodaje od 57,9 posto u odnosu na isti period 2023. Posljedica je to rasta prodaje vlastitih brendova (24,7 posto), ali i rasta distribucije kroz našu izvoznu bazu za brendove Jugoistočne Europe. Rast prihoda od prodaje na svim tržištima u prvih devet mjeseci 2024. zabilježio je i segment Farmaceutike. Najviše se istaklo tržište Jugoistočne Europe, s rastom od 13,5 posto, kao i domicilno tržište Hrvatske i Slovenije koje je uprihodilo 10,3 posto više nego u istom razdoblju lani”, navodi se u priopćenju.
U odnosu na proizvodni portfelj, snažan rast zabilježili su svi najznačajniji poslovni programi u segmentu Prehrane, odnosno kategorije u segmentu Farmaceutike. U Prehrani se posebno ističu Kulinarstvo, s rastom od 18,6 posto, Kremni namazi i slastice, s rastom od 15,2 posto te Juhe, s rastom od 11,5 posto u odnosu na 2023. U prvih devet mjeseci 2024. u segmentu Farmaceutike Bezreceptni program porastao je za 15,4, a kategorija Lijekova na recept za deset posto u odnosu na prvih devet mjeseci 2023.
Rezultat ovakvih kretanja u prodaji, uz oprezno upravljanje troškovima, je operativna dobit Grupe prije amortizacije (EBITDA) od 98,2 milijuna eura. Riječ je o rastu od 25,7 milijuna eura, odnosno 35,5 posto u usporedbi s devet mjeseci prošle godine.
Neto dobit iz poslovanja iz koje su isključene jednokratne stavke (normalizirana dobit) za prvih devet mjeseci ove godine iznosila je 57,5 milijuna eura, gotovo pedeset posto više od normalizirane neto dobiti za isto razdoblje prošle godine kada je iznosila 39,2 milijuna eura.
– Financijski i poslovni rezultati Grupe Podravka u devet mjeseci ove godine potvrda su uspješnosti u provedbi brojnih promjena koje smo uveli u prethodne dvije godine. Kroz povećanje efikasnosti i agilnosti prodaje, prilagodbu poslovnih modela na pojedinim tržištima te optimizaciju našeg portfelja i troškovne strukture, uspjeli smo ostvariti značajan napredak. Ovi rezultati predstavljaju zasluženu nagradu za predanost i energiju svih naših zaposlenika koji su svojim trudom omogućili uspješnu implementaciju promjena. Posebno mi je zadovoljstvo vidjeti rast prodaje na tržištima koja smo definirali kao fokusna – Zapadna Europa, Amerika i Australija – što pokazuje da naš portfelj pronalazi put do zahtjevnih potrošača u ovim regijama. Uspješni rezultati Belupa dodatno osnažuju poziciju Grupe Podravka, koja danas stoji na dvije jednako snažne poslovne grane – Prehrani i Farmaceutici – koje se međusobno nadopunjuju i osnažuju. Ovakvi rezultati daju nam pravo da s optimizmom očekujemo kraj godine i, isto tako, daljnji razvoj Grupe u nadolazećem razdoblju – rekla je Martina Dalić, predsjednica Uprave Podravke.
Možda i najvažniji događaj za Podravku u prvih devet mjeseci ove godine bilo je uspješno zaključenje pregovora s Fortenova grupom i potpisivanje kupoprodajnog ugovora o kupnji poljoprivrednog segmenta Fortenova grupe kojeg čine Belje, PIK Vinkovci, Vupik, Energija Gradec, Belje Agro-Vet i Felix. Vrijednost transakcije iznosi 333 milijuna eura, a poljoprivredna će proizvodnja, uz Prehranu i Farmaceutiku, tako postati novi stup poslovanja Grupe Podravka.
Zbog toga, Podravka je osnovala i novo društvo, Podravka Agri, kroz koje će upravljati kompanijama koje prelaze u njeno vlasništvo. Uspješna realizacija ove akvizicije učvrstit će poziciju Grupe Podravka kao jedne od najvažnijih i najvećih domaćih kompanija u jugoistočnoj Europi. Kako je već i najavljeno, Podravka namjerava ulagati u modernizaciju i povećanje produktivnosti svojih novostečenih poljoprivrednih kompanija kroz investicije u nove tehnologije, infrastrukturu i ljudske resurse.
Kraju se privodi i snažan investicijski ciklus Grupe koji je počeo još 2021. Tijekom prvih devet mjeseci 2024. realizirane su investicije u iznosu od gotovo 64 milijuna eura, što je gotovo 36 posto više nego u istom razdoblju lani. Prioriteti investicijskog ciklusa tijekom cijelog su tog perioda modernizacija, uvođenje novih tehnologija i digitalizacija, podizanje efikasnosti i energetske učinkovitosti te daljnje unapređenje uvjeta rada.
Najveća investicija u sklopu Strategije poslovanja Grupe Podravke do 2025. jest izgradnja logističko-distributivnog centra. LDC, vrijedan oko 48 milijuna eura, dobio je upravnu dozvolu, u fazi je punjenja robom, a uskoro će biti i svečano otvoren. Logističko-distributivni centar zadovoljit će očekivane potrebe za skladišnim prostorom na tržištu Hrvatske u sljedećih deset godina, a u budućnosti će se moći i proširiti. Ovom investicijom Podravka će povećati svoju efikasnost u logističko-distributivnom segmentu poslovanja kroz optimizaciju broja skladišnih prostora, minimizaciju internog transporta te veću kontrolu troškova. Također, imat će i pozitivan utjecaj na okoliš kroz smanjenje emisije ugljičnog dioksida.
Još početkom godine otvorena je i Tvornica tjestenine u Koprivnici, a tijekom ljeta i novi pogon za preradu rajčice u sklopu Tvornice voća i povrća u Varaždinu. Također, završena je i druga faza ulaganja u sunčane elektrane, sufinancirana sredstvima Modernizacijskog fonda, a u tijeku je još i izgradnja novog Transportnog centra, čiji se završetak očekuje do kraja godine, zaključuje se u Podravkinom priopćenju.