Povodom obilježavanja 11. obljetnice hrvatskog članstva u Europskoj uniji, predsjednik Vlade Andrej Plenković bio je u srijedu domaćin svečanog primanja u Banskim dvorima.
Poželjevši dobrodošlicu uzvanicima, premijer je u prigodnom govoru naglasio da je 11 godina članstva uvelike promijenilo Hrvatsku nabolje u pogledu, kako je rekao, načina kvalitete života hrvatskih građana, jačanja hrvatskog gospodarstva, snaženja hrvatskih institucija, dizanja standarda, rasta plaća i mirovina te rasta bruto društvenoga proizvoda.
“U dva prethodna Vladina mandata, došli smo sa 62 posto prosječne razvijenosti Europske unije na 76 posto”, rekao je Plenković.
Podsjetio je na visoku stopu rasta u prvom kvartalu ove godine od 3,9 posto, što je drugi najviši rast u Europskoj uniji nakon Malte, dodavši da će po našim procjenama, ali i procjenama brojnih međunarodnih organizacija i financijskih institucija, rast BDP-a biti od 3 do 3,5 posto.
“Takav rast za Hrvatsku znači tri do četiri puta brži rast od prosjeka Unije i eurozone, odnosno brže lovljenje koraka s onim zemljama poput Mađarske, koja je u Uniji 20 godina”, naglasio je.
Plenković je podsjetio i da su u prethodna dva mandata ostvarena strateška postignuća, ulazak Hrvatske u Schengenski prostor, europodručje i Europski stabilizacijski mehanizam. Također, istaknuo je i agilan pristup korištenju instrumenta ‘EU iduće generacije’, potpunu apsorpcija prve financijske perspektive te aktivan angažman u drugoj financijskoj perspektivi.
“Nakon 11 godina članstva, naše institucije, akteri i tijela imaju određenu rutinu i znanja koja su im nedostajala u početku te kako je mehanizam participacije u europskom suodlučivanju dignut na višu razinu”, rekao je.
Hrvatska spremna dati svoj doprinos miru i sigurnosti
Istodobno, kazao je, Hrvatska, Europa i svijet suočeni su s ogromnim velikim izazovima sigurnosnog, ekonomskog, socijalnog i energetskog karaktera, naglasivši da se zajednički moraju tražiti rješenja za ta pitanja.
“Hrvatska je spremna dati svoj doprinos, prije svega doprinos miru, sigurnosti, gospodarskom razvoju, ali iznad svega doprinos poštovanju međunarodnoga prava”, poručio je Plenković.
Istaknuo je hrvatsku osudu ruske agresije na Ukrajinu, ali i zainteresiranost naše zemlje za stabilnost na Bliskom istoku u kontekstu rata između Izraela i Hamasa.
“Hrvatska želi dati svoj doprinos i u jačanju sigurnosti njezinih granica i sprječavanju krijumčarskih skupina”, poručio je.
Cilj je ulazak u OECD u proljeće 2026.
Naša treća vlada, poručio je, bit će otvorena za suradnju te ćemo nastojati život u Hrvatskoj učinili još boljim.
“Cilj ostaje i ulazak u Organizaciju za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD). Hrvatska bi u proljeće 2026. mogla zaokružiti sve bitne međunarodne ambicije”, istaknuo je premijer.