Udruga Podravska gruda iz Cvetkovca, zahvaljujući dobivenim sredstvima od HEP-a iz projekta pod nazivom Svjetlo na zajedničkom putu, organizirala je školu vezenja na kojoj su se žene i djevojke iz Općine Rasinja upoznale s različitim tehnikama i materijalima od kojih i na koji način mogu nastati mnogi lijepi ukrasni i uporabni predmeti.
Ručni radovi vezilja, odnosno polaznica radionica trebali su biti prezentirani na izložbi u Općinskom centru za kulturu povodom obilježavanja Dana Općine Rasinja, ali je prikazivanje odgođeno zbog epidemije koronavirusa te će se izložba održati kada za to budu povoljni uvjeti.
“U sklopu škole vezenja rodila se ideja o izradi narodne nošnje našega kraja. Tako su vezilja Ana Mlinarić i krojačica Ljiljana Milak uz sugestiju ostalih članova udruge, a na temelju pričanja nekih kazivačica, izradile dvije ženske i dvije muške narodne nošnje. Te nošnje vam sada prikazujemo virtualno, dok će se u stvarnosti moći vidjeti na budućoj izložbi uz radove ostalih vezilja, polaznica radionica”, istaknuo je predsjednik udruge Josip Mlinarić.
Ženske nošnje se sastoje od bijelih pamučnih vezenih suknji i košulja te crnih pregača, a glava je pokrivena crvenom vezenom maramom takozvanom šamijom.
Dijelovi muških nošnji su bijele pamučne hlače i bijele vezene košulje, kao i crni prsluk, ukrašen crvenom vrpcom. Pokrivalo za glavu je crni šešir ukrašen cvijetom, a na nogama su crne visoke kožne čizme koje je izradio međimurski majstor Antun Benko.
Snimanje narodnih nošnji u sjedištu udruge u Cvetkovcu, uz budno praćenje predsjednika udruge, vezilje i krojačice, odradio je grafički dizajner Karlo Krušelj, a nošnje su nosili članovi udruge Martina Mlinarić Krušelj te Viktor i Max Krušelj.
“Zahvaljujemo HEP-u na dodjeli sredstava, kao i Općini Rasinja na osiguranom prostoru za održavanje radionica i ostaloj podršci. Nadamo se da će vam se, nakon pregledanih fotografija, svidjeti naša ideja i naši radovi”, zaključio je Josip Mlinarić.
Foto: Karlo Krušelj