Pred mnogobrojnim zaljubljenicima umjetnosti te dobrog i zanimljivog štiva u koprivničkom je Kampusu održana promocija knjige „AK galerija – desetljeće na periferiji“.
Ispred same AK galerije, urednica knjige Tanja Špoljar predstavila je izdanje na 384 stranice koje donosi pregled prvih 10 godina djelovanja AK galerije i Udruge Atelieri Koprivnica i to bez filtriranja programa s ciljem arhiviranja i dijeljenja svih programskih aktivnosti koje su se odvijale u ovom prostoru.
Na promociji knjige uz urednicu Tanju Špoljar govorili su Irena Bekić, kustosica, likovna kritičarka i autorica uvodnog teksta u knjizi, Bojan Dmitrović Krištofić – kustos, kritičar i pisac te također autor uvodnog teksta u knjizi, i Bojan Koštić, kustos AK galerije i jedan od dizajnera knjige.
Knjiga obuhvaća 76 autorskih tekstova 19 autora, jedan intervju, 44 kratka opisna teksta događanja, a u AK galeriji u ovih deset godina izlagalo je i gostovalo preko 170 umjetnika te je organizirano oko 140 izložbi, performansa, akcija, prostornih intervencija te sveukupno preko 200 događanja. Tekstovi su popraćeni fotografijama 10 fotografa, a od 2015. godine većinom fotografijama Petre Travinić i Bojana Koštića.
AK galerija i Atelieri Koprivnica službeno djeluju od 2012. godine u zgradi bivše vojarne sadašnjeg Kampusa. Ova udruga jedinstvena je po svojoj funkciji jer spaja upravljanje umjetničkim ateljeima i nezavisnim galerijskim prostorom koji je otvorio Vlatko Vincek, a zatim preuzeo tim AK galerije koji čine Tanja Špoljar, Bojan Koštić i Petra Travinić.
Grad Koprivnica sudjelovao je u sufinanciranju ove publikacije, a predstavljanju je prisustvovala zamjenica gradonačelnika Ksenija Ostriž koja je istaknula:
– Slavimo 10 godina AK galerije u Koprivnici prekrasnom monografijom kustosice i voditeljice galerije Tanje Špoljar sa suradnicima. Tijekom tog perioda održano je 174 izložbe najrelevantnijih hrvatskih suvremenih umjetnika. Grad je dao jednu staru zgradu u Kampusu s desetak soba umjetnicima koji su si tamo uredili ateliere, a od jednog (točnije svojeg) je Vlatko Vincek 2012. napravio galeriju. Ubrzo je vođenje prepustio Tanji i Maši, a ostalo je povijest. Prvotno dosta opskurni uvjeti, postali su kontekst bez kojih galerija “na rubu”, “na periferiji” ne bi bila to što je danas. Jedina galerija u kojoj si kustosi nisu isplaćivali plaće ili su bile vrlo simbolične ali su plaćali umjetnicima za izlaganje kako bi ih poduprli. Jedina u kojoj su kustosi i muzejski tehničari i spremači i fotografi i PR i sve kaj treba. Iskreno i od srca čestitam i zahvaljujem na svemu i nadam se da će biti prilike da se takav trud i rad pravedno valorizira – poručila je dogradonačelnica Ostriž.
Više fotografija možete pogledati OVDJE.