Koja je tajna uspjeha hrvatske nogometne reprezentacije, svi su zainteresirani to imali prilike doznati na zanimljivom predavanju u društvenom domu u Svetom Petru, malom mjestu u sklopu Općine Mali Bukovec.
Dio je to bogatog programa u sklopu Dana Općine Mali Bukovec, a više je o tome rekao načelnik Darko Marković.
– Imamo dosta sportskih udruga koje djeluju na području općine, tu su tri nogometna kluba i karate klub uz još nekoliko društava. Sve one okupljaju ljude, posebno mlade, pokušavaju se proširiti i učlaniti što više članova, posebno mladih. Na neki način nam nedostaje to neko zajedništvo, danas naime nisu toliko problem niti financije niti prostor niti mobilnost. Za udruge danas nema toliko tehničkih problema kakvih je bilo prije. Nije bilo toliko automobila, kombija pa i novaca. Danas je situacija obrnuta. Nema te sinergije da jedan drugome pomaže i slično – rekao je Marković, istaknuvši kako je želja prije svega motivirati ljude da postignu željene ciljeve kroz svoje udruge pa i zajednicu.
– Rezultati naše nogometne reprezentacije nas inspiriraju, vjerujemo da tu treba uzeti u obzir i ono što se događa van treninga, ipak postoji i ono što mi ne znamo, a to je ono što smo kroz ovo predavanje možda željeli saznati – istaknuo je Marković.
Svoja iskustva iz prve ruke okupljenom su mnoštvu ispričali Tomislav Pacak i Iva Olivari, glasnogovornik Hrvatskog nogometnog saveza i team menadžerica nacionalne momčadi, koji su opisali kako je i raditi u jednom takvom okruženju te sve zainteresirane upoznali s javnosti manje poznatim detaljima.
U sat i pol predavanja fokus je bio na otkrivanju tajni uspjeha Vatrenih, koji su u zadnja dva svjetska prvenstva došli do dvije medalje, jedna srebrnog, a druga brončanog sjaja te se našli u samom vrhu svjetskog nogometa.
Kad imate tako sjajne momke, mnogi će reći, uspjeh je sam po sebi zagarantiran, no puno je tu detalja koji su javnosti malo poznati, rekli su sami predavači prije početka predavanja.
– Poanta je govoriti malo više o razlozima uspjeha reprezentacije u proteklom razdoblju i što taj kolektiv čini toliko jakim, posebno u teškim i izazovnim okolnostima i da malo kroz te price o reprezentaciji približimo sva ta iskustva koje smo imali privilegiju doživjeti – rekao je Tomislav Pacak, nadodavši kako je predavanje bilo namijenjeno svima te kako se zaključci mogu odnositi na uspjehe u svačijem životu različitih profesija.
– Svakome koga zanima može doznati kako kreirati uspješan kolektiv, kako voditi takav tim i kako se u tome pronaći – zaključio je Pacak.
– Vjerujem da je ljudima bilo zanimljivo, tu obično otkrijemo i pokoji detalj iz “bekstejdža”, što se događa iza prvih 11 koje publika vidi na terenu, a želja nam je bila i prikazati taj svakodnevni život koji se odvija, posebice kada naša reprezentacija sudjeluje na velikim natjecanjima – rekla je Iva Olivari.
Kao važne značajke koje čine uspjeh nabrojali su zajedništvo, samopouzdanje, povjerenje i podršku, kvalitetno vodstvo, karakter, kontrolu emocija, kombinaciju mladosti i iskustva, bliskost, motivaciju, ali i nešto neugodnije faktore koji su dio natjecanja, a to su stres, strah i međusobni konflikti.
Iako nema recepta koji sigurno donosi rezultate, na uspjehe uvijek utječu i različite okolnosti, no sigurno je da su prethodno nabrojene značajke imale presudan utjecaj.
– U Hrvatskoj imate registrirano oko 120 tisuća nogometaša, a od toga samo 25 do 30 bude u nekom užem izboru za A reprezentaciju i to je onda sam vrh hrvatskog nogometa. To se i vidi u njihovoj pripremi, u njihovom pristupu, ozbiljnosti i profesionalnosti – ispričala je u uvodu Iva Olivari, ispričavši malo manje poznate detalje o kapetanu reprezentacije, Luki Modriću.
– Već je otprije poznato da je kapetan naše reprezentacije taj koji prvi dolazi na trening i zadnji odlazi s njega, no jedno je to pročitati, a drugo doživjeti izbliza. I među tih 25 najboljih netko će se izdvajati, bit će netko tko najviše radi. Vjerujte mi na riječ kad kažem da Luka i dan danas odrađuje svoje posebno zagrijavanje, da uvijek daje svoj maksimum, a s treniranjem nastavlja i kad izađe s terena. Njegov je program isplaniran do posljednje sekunde – rekla je Olivari, spomenuvši kako mu uloga lidera tu sjeda i prirodno, budući da uvijek na svojem primjeru pokazuje ostalim igračima kako postupati, i to kao zapravo samozatajan i tih karakter, bez previše riječi.
Slično se može reći i za izbornika Zlatka Dalića, čiji je smireni karakter pomogao upravo onda kad je igračima najviše trebalo. Valja se prisjetiti, on je došao u trenutku kada se Hrvatska još nije izborila za nastup na Svjetskom prvenstvu u Rusiji, a za pripremu ključne utakmice protiv Ukrajine nije razmišljao o nogometu i taktici, već je razgovarao s momčadi koja je praktički bila u rasulu.
– Preuzeo je momčad na aerodromu u Zagrebu i imao je samo 36 sati da digne ekipu koja je bila, boksačkim rječnikom, u “knockdownu”. Što je on radio u tih 36 sati? Najmanje se bavio nogometom, taktikom i protivničkom momčadi. Bio je, praktički, psiholog, razgovarajući s igračima. Pokušao je naći način kako ih nadahnuti i vratiti im vjeru, a sve kako bi došli do pobjede na teškom gostujućem terenu – ispričala je Olivari, nadodavši kako su ga i druge, ali teške odluke pratile i na drugim natjecanjima te kako su se upravo one na kraju pokazale ispravnima.
Važan je način na koji se u kriznim situacijama svaki pojedinac nosi sa stresom, ali i strahovima. Zlatko Dalić, kako je navela Olivari, možda nije klasični alfa mužjak, ali njegove liderske sposobnosti su neupitne.
– U dogovore uključuje suradnike i starije igrače, uvijek pita za tvoje mišljenje, a kasnije za uspjehe kredite daje igračima, dok za loš rezultat preuzima odgovornost – navela je Olivari, nadodavši kako takav pristup puno znači, ne samo igračima, već i ostalim ljudima oko njega.
Što se tiče uspjeha samog Modrića, koji i dalje aktivno igra u svojoj 39. godini, možda je najvažnija predanost, ali i natjecateljski karakter. Predavači u Svetom Petru otkrili su manje poznati detalj kako su jednom zgodom organizirali i neki sportski kviz, gdje je upravo Modrić, s drugim najupornijim Vatrenim, Ivanom Perišićem, pokazao zavidno znanje, pokazavši kako želi pobijediti i u svakoj drugoj prilici, a ne samo na nogometnom terenu.
Možda je upravo taj natjecateljski duh zarazan i drugim igračima, koji svi redom poprimaju slične karakteristike jednom kada uđu u takvo okruženje koje zadnjih godina niže uspjehe kakve bi neki samo mogli poželjeti.
Stalno se u medijima, ali i u krugovima oko same reprezentacije ističe važnost tog zajedništva, koje je specifično upravo za Vatrene. I Pacak i Olivari iz prve ruke svjedoče kako je raditi u takvom okruženju biti baš kao dio jedne obitelji, kojoj kao da je urođena bliskost i povjerenje.
– Koliko god teško opisati tajnu uspjeha, obavezno se dođe do zaključka kako neke tajne zapravo ni nema. Najvažniji je od svega individualni rad i zajednička želja za uspjehom – zaključili su djelatnici HNS-a.
FOTO-VIDEO: Krešo Puklavec