Današnji način života uvelike narušava ljudsko zdravlje i pogoduje razvoju mnogih bolesti. Tako su sve veći problem današnjice bolesti kardiovaskularnog sustava za koje statistika pokazuje da su vodeći uzrok smrti u svijetu, u našoj zemlji, ali i u Koprivničko-križevačkoj županiji, gdje su od ukupnog broja umrlih odgovorne za čak 37 posto smrti.
Zbog te činjenice oni koji se svakodnevno moraju nositi s tim problemom, pokušavaju osvijestiti populaciju na važnost brige o sebi i svom zdravlju, a upravo zbog približavanja i prenošenja važnih poruka svakom pojedincu pokrenut je projekt pod nazivom Zdravo srce, zdrava budućnost.
Nešto više o samom projektu i njegovim ciljevima rekla nam je ravnateljica Doma zdravlja Koprivničko-križevačke županije Mirjana Hanžeković. Naime, Dom zdravlja je nositelj projekta, dok je njegov partner u provedbi Koprivničko-križevačka županija.
– Statistika pokazuje da je sve veća smrtnost i nastup bolesti baš zbog lošeg kardiovaskularnog sustava, a na to utječe niz naših loših navika koje su prilično jednostavne ovako na oko, ali svaku je naviku teško mijenjati pa tako i ove. Neke od takvih navika su sjedilački način života, loše prehrambene navike i slično, dok nas ovaj moderan život jednostavno tjera da sve više vremena provodimo na poslu, a nakon toga imamo još velik broj obveza koje treba izvršiti – djeca, obitelj, kasni dolazak kući, brza hrana, nedostatak kretanja – kazala je ravnateljica Mirjana Hanžeković, dodajući kako se upravo zbog navedenog javila ideja da se u suradnji s liječnicima opće prakse i s PORA-om, Razvojnom agencijom Podravine i Prigorja, pokrene projekt koji je usmjeren na edukaciju stanovništva.
Projekt je vrijedan oko 53.000 eura, a financiran je na temelju poziva “Promocija zdravlja i prevencija bolesti – faza 2” iz sredstava Europskog socijalnog fonda, operativnim programom “Učinkoviti ljudski potencijali” 2014. – 2020. Riječ je o bespovratnim sredstvima, i to od 85 posto sredstava iz Europske unije i državnog proračuna, odnosno 15 posto iz Ministarstva zdravstva.
– Provodili smo niz aktivnosti, od objavljivanja jednostavno pisanih, zanimljivih članaka dostupnih svima do tribina, edukacija i info tjedna u Koprivnici, Đurđevcu i Križevcima gdje je stanovnicima na praktičan način pokazano što i kako mogu učiniti za svoje zdravlje – napomenula je ravnateljica, dodajući da je u educiranje bila uključena patronažna služba, liječnici, stručni timovi kardiologa, nutricionisti i kineziolozi.
Istaknula je i odličnu suradnju Zavoda za hitnu medicinu te Opće bolnice Koprivnica, kao i velik pomak pri zbrinjavanju pacijenata kada do zdravstvenih problema već dođe.
– Po primitku poziva u kojem se pretpostavlja da je došlo do iznenadnog srčanog udara, tim hitne medicine, automatski sa svojim pripravnim liječnikom, dolazi na mjesto događaja i pacijenta se odmah vozi u drugu ustanovu koja je specijalizirana za takve slučajeve, odnosno najčešće u Kliničku bolnbicu Dubrava – kaže ravnateljica Mirjana Hanžeković.
Ranije su se pacijenti vozili u koprivničku bolnicu te su se nakon prvotne obrade slali dalje, ali na ovaj način se ne gubi dragocjeno vrijeme.
– Za kraj mogu reći da loše navike imamo svi. Imam ih i ja. Ljudi smo od krvi i mesa i to je čisto normalno. Velik napredak bismo svi zajedno napravili da osvijestimo te loše navike, a nakon toga moramo pronaći želju i motivaciju da ih polako mijenjamo. Velike se stvari za zdravlje mogu napraviti i malim promjenama, primjerice uvođenjem šetnje, nešto više voća i povrća u prehrani, boravak u prirodi i slično – zaključila je Mirjana Hanžeković, naglašavajući da male promjene čine velike pomake u zdravlju, koji možda nisu odmah vidljivi, ali kroz godine će donijeti brojna poboljšanja pa možda nekome čak spasiti i život.
Ovaj sadržaj proizveden je u suradnji s Koprivničko-križevačkom županijom