Deveta sjednica Kolegija gradonačelnika i načelnika Međimurske županije održana je u četvrtak, izvijestila je županijska uprava.
– Snažnijom sinergijom Međimurske županije i njezinih gradova i općina postići ćemo još viši postotak iskorištenosti sredstava europskih fondova, u čemu je naša Županija od 2014. godine do danas među vodećima u hrvatskoj na ljestvici uspješnosti – istaknuo je međimurski župan Matija Posavec.
Pozvao je kolege iz gradova i općina da, uz podršku REDEA-e, što je moguće više sredstava povuku za razvoj svojih jedinica.
– Ovo je doba godine u kojem sagledavamo učinak, pripremajući se za sljedeće razdoblje. O prijedlogu novog – održivog i razvojnog – proračuna Međimurske županije Skupština će odlučivati 21. prosinca. Za konačno formiranje prijedloga čekamo suglasnost Ministarstva na projekte za 17 investicija u obrazovanju, tj. dogradnje i gradnje škola i dvorana, a idućeg tjedna se potpisuju i ugovori za projekte iz ITU mehanizama, vrijedni 18 milijuna eura. Nadali smo se da će se brže odvijati procedura vezana uz natječaje za javno-turističku infrastruktru, gdje smo prijavili revitalizaciju Feštetićeva kaštela u Pribislavcu te interpretacijske centre, no još čekamo rezultate – rekao je župan, dodavši da će novi proračun nositi i započete projekte poput logističko-distributivnog centra za voćare i povrtlare koji će se graditi u Prelogu, dom za starije i nemoćne u Nedelišću, nove velike projekte u zdravstvu, itd.
Predsjednica Kolegija Đurđica Slamek, načelnica Općine Sveta Marija, istaknula je da su točke dnevnog reda sjednice usmjerene na projekte perspektive koje se otvaraju u narednoj godini.
Ravnateljica Javne ustanove za razvoj Međimurske županije REDEA-e Sandra Polanec Marinović govorila je o malim prekograničnim projektima, ukupne vrijednosti 720.000 eura, namijenjenima edukacijama i seminarima, ali i ekološkim akcijama i sajmovima te manifestacijama u kulturi koji okupljaju više od 200 sudionika i koje će JLS-i moći koristiti tijekom iduće godine. Ravnateljica REDEA-e pozvala je čelnike lokalnih jedinica i na godišnju konferenciju REDEA-e posvećene temi budućnosti učenja, koja će se održati 7. prosinca.
Voditeljica REDEA-inog Odjela za pripremu i provedbu projekata iz područja gospodarstva Maša Tomašić najavila je Kolegiju mogućnosti koje donosi integrirani teritorijalni program kao i natječaj za poduzetničke inovacije uz strateškog povezivanje poduzetnika i jedinica lokalne samouprave.
– Gradonačelnici i načelnici imaju priliku definirati specifične društvene izazove svoga područja te na njih odgovoriti kandidiranjem projekata iz ovog paketa. Mnoga su područja izazova, od prometne povezanosti do iskorištenosti ili deficita sportske infrastrukture – pojasnila je Maša Tomašić.
Kolegiju su izneseni i detalji vezani uz izradu regionalnog energetskog i klimatskog plana za Međimursku županiju u okviru aktualnog projekta Life CEESEU-DIGIT. Cilj projekta je povećanje kapaciteta jedinica lokalne samouprave te njihovo poticanje na energetsku tranziciju, naglasila je pomoćnica direktora MENEA-e Danijela Vrtarić.
Više fotografija možete pogledati OVDJE.
*Ovaj sadržaj donosimo u suradnji s Međimurskom županijom