Učenike Prve privatne gimnazije s pravom javnosti Varaždin koji su sudjelovali na MUNOG konferenciji održanoj u gimnaziji Goldberg u njemačkom Sindelfingenu u Županijskoj palači primili su župan Varaždinske županije Anđelko Stričak i pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek.
Riječ je o petodnevnoj simulaciji rada Ujedinjenih naroda za srednjoškolce iz cijelog svijeta, a na kojoj učenici stječu uvid u djelovanje Ujedinjenih naroda i dinamiku međunarodnih odnosa preuzimajući uloge predstavnika UN-a i članova drugih međunarodnih tijela.
Kroz 15 godina na konferencijama je sudjelovalo više od dvije tisuće srednjoškolaca, a na ovoj posljednjoj u Njemačkoj, oko 250 delegata iz raznih dijelova Europe koji su kroz 10 različitih vijeća predstavljali više od 40 zemalja članica UN-a, kao i nevladinih udruga. Jednu od njih, konkretnije Meksiko, predstavljali su učenice i učenici trećeg i četvrtog razreda Tonka Igrec, Laura Kovačić, Alen Bajrić i Ivor Belcar, a pripremala ih je profesorica Karla Tuđan.
– Raduje me da su učenici Prve privatne gimnazije s pravom javnosti Varaždin sudjelovali na jednom takvom događanju i to u ulozi diplomata UN-a. Iako su predstavljali Meksiko, mislim da su svojim nastupom, razmišljanjem i izlaganjima na pravi način predstavili Varaždinsku županiju, odnosno Hrvatsku koja je po broju stanovnika 125 zemlja u svijetu, ali itekako prepoznata i vidljiva u europskim, ali i svjetskim razmjerima. Nijedna zemlja nije otok kada su u pitanju klimatski i energetski izazovi, agrikultura, zaštita okoliša, ljudska prava i slično, a upravo o tim temama raspravljali su naši učenici. Mislim da su svojim predstavljanjem pokazali da je, ono što mi već odavno znamo, Hrvatskoj mjesto u zapadnoeuropskom svijetu – rekao je župan Stričak zaželjevši im puno uspjeha na daljnjim takvim događanjima.
Posebnost MUNOG konferencije je da učenici ne govore u ime države iz koje dolaze već u ime neke druge države čije običaje, kulturu, politiku, pa čak i gospodarstvo i ekonomiju moraju dobro poznavati. Stoga su se za svoja izlaganja i raspravu morali dobro pripremiti te detaljno istražiti stav Meksika o određenim temama.
– Smatram da smo stekli vrijedna iskustva jer smo puno toga naučili, susreli se s nekim temama i pitanjima s kojima se do sada možda, kao 17-godišnjaci nismo susretali, a niti bi se možda i susreli, a kamoli ih išli dublje proučavati. Mislim da je važno naglasiti da smo tih pet dana komunicirali na engleskom jeziku što nam je također predstavljalo jedan izazov. Teme o kojima smo raspravljali bili su agrikultura, biološka raznolikost oceana, zaštita kulture u turizmu, globalna sigurnost hrane, zaštita i sigurnosti novinara u zonama sukoba, mjere za postizanje najviših zdravstvenih standarda za svakog pojedinca, ravnopravnost spolova u kontekstu klimatskih promjena, obrazovanje žena i djevojaka u Afganistanu i Iranu – nabrojala je učenica Tonka Igrec koja se ovim putem zahvalila školi koja im je pružila priliku da mogu sudjelovati u ovakvim velikim međunarodnim projektima.
Ravnateljica škole Martina Pažur naglasila je kako je ovo neprocjenjivo iskustvo za školu, a najviše za učenike.
– Izuzetna nam je čast što smo dobili priliku, po drugi puta, sudjelovati na simulaciji UN konferencije koja se radi na svjetskoj razini. Učenici su stekli iskustva u radu sa svojim vršnjacima iz cijelog svijeta, razgovarali su o globalno važnim temama, koristeći pritom znanja iz stranog jezika, govorništva, ali i znanja koja su stekli tijekom svog školovanja. To je vrlo važno iskustvo za njihovu budućnost. Možda jednog dana i za rad u diplomaciji – izjavila je ravnateljica Pažur naglasivši kako su učenici dobili pozivnicu za sudjelovanjem na IMUNBP 2023 (International Model United Nations of Betània Patmos) koja će krajem studenog biti održana u Barceloni.