U Tjednu palijativne skrbi, koji se obilježava od 14. do 21. listopada, župan Međimurske županije Matija Posavec susreo se s članicama Udruge Pomoć neizlječivima čiji volonteri dugi niz godina predano pomažu obiteljima koje skrbe za palijativne bolesnike.
Sa županom su razgovarale predsjednica Udruge Pomoć neizlječivima i koordinatorica palijativne skrbi u Međimurskoj županiji Renata Bermanec njezine suradnice Ines Kučej, Kristina Kostel, te volonterke Nedeljka Kanoti, Terezija Pavić, Marija Kovačić i Marija Kos. Uz rad u obiteljima, volonteri Udruge dežuraju i posudionici medicinskih pomagala, u Katoličkom domu u Čakovcu i to utorkom i četvrtkom od 14 do 15 sati.
Udruga djeluje od 2010. godine otkada se, zahvaljujući snažnoj suradnji s Domom zdravlja, te obiteljskim liječnicima, Županijskom bolnicom, Zavodom za hitnu medicinu Međimurske županije, te Zavodom za socijalni rad Čakovec, razvila u asocijaciju koja direktno utječe na rast kvalitete života u našoj zajednici, zahvaljujući najdelikatnijem obliku podrške koju pružaju.
Osim što pomažu palijativnim pacijentima, volonteri su educirani za pružanje emocionalne podrške te psihološke pomoći obitelji umirućeg pacijenta. Kao što se uključuju u obilježavanje i ovog Tjedna palijativne skrbi nizom akcija, intenzivno rade cijele godine na educiranju i senzibilizaciji javnosti o potrebi i ulozi palijativne skrbi u zajednici.
Za razvoj ovog oblika skrbi koriste i projektna sredstva te pozdravljaju svaki srodan projekt koji poluči dobre rezultate u brizi za potrebite, poput projekta Zaželi:
– Često naši volonteri bivaju jedini koji članovima obitelji pružaju oslonac jer ljudi još uvijek zaziru od odlaska psihologu ili psihijatru – napominje Renata Bermanec, koja je stručna znanja o palijativi stekla na studiju iz tog područja u Velikoj Britaniji.
Predsjednica Udruge Renata Bermanec župana je upoznala s rastom potrebe za dodatnim timovima u svjetlu činjenice da u našoj Županiji godišnje više od 600 osoba treba palijativnu skrb, a otprilike toliki broj pomagala se i iznajmljuje na godišnjoj razini.
– Međimurska županija nastavlja podržavati rad Udruge Pomoć neizlječivima te ćemo sufinancirati zapošljavanje medicinskih sestara, liječnika te socijalnih radnika i psihologa, jer upravo za tim kadrom trenutno vlada velika potreba u Udruzi, kako bi mogli unaprijediti djelovanje. Dio potreba Udruge, poput adekvatnih prostora za rad, bit će pokriven formiranjem palijativnog centra u dvorištu naših zdravstvenih ustanova – rekao je župan.
Palijativni centar novi je strateški projekt u zdravstvu Međimurske županije u koji se ušlo punom snagom te je u tijeku izrada projektne dokumentacije vrijedna 122.000 eura. Projekt podrazumijeva adaptaciju i dogradnju paviljona VI, odnosno Feštetićeva majura u krugu zdravstvenih ustanova. Još 2019. godine iz tog zdanja preseljen je Odjel psihijatrije u obnovljeni prostor stare interne, u što je tada Međimurska županija uložila 15-ak milijuna kuna, te dugoročnim planiranjem priskrbila prostor koji će postati centar palijativne skrbi.
I Udruga Pomoć neizlječivima na tom projektu može graditi nove planove razvoja i jačanja palijativne skrbi.
*Ovaj sadržaj donosimo u suradnji s Međimurskom županijom