Petak, 22. studenoga 2024.

Lepoglava je ponovno postala svjetsko čipkarsko središte

Osim remek-djela lepoglavskih čipkarica, iz Hrvatske se predstavljaju rukotvorine iz najpoznatijih čipkarskih središta, i to Primoštena, Splita, Sikirevaca, Križevaca, Trga kod Ozlja, Svete Marije, Paga i Krašića

- Oglas -

Lepoglava je ponovno postala svjetsko čipkarsko središte. U petak je, naime, svečano otvoren 27. međunarodni festival čipke, trodnevna manifestacija na kojoj posjetitelji imaju priliku vidjeti primjerke čipke iz čak devet zemalja, Hrvatske, Belgije, Mađarske, Bosne i Hercegovine, Poljske, Italije, Crne Gore, Bugarske te Slovenije, koja je ovogodišnji partner festivala.

Osim remek-djela lepoglavskih čipkarica, iz Hrvatske se predstavljaju rukotvorine iz najpoznatijih čipkarskih središta, i to Primoštena, Splita, Sikirevaca, Križevaca, Trga kod Ozlja, Svete Marije, Paga i Krašića.

– Dobrodošli u Grad Lepoglavu, grad velike i osebujne povijesti, kulturnog naslijeđa i prirodnih znamenitosti, grad čipke i čipkarstva. Lepoglava svoju vrijednu kulturnu baštinu ponajprije ima zahvaliti pavlinima, koji su baš ovdje utemeljili prvo sveučilište, ostavili prekrasnu crkvu i samostan, divne umjetnine, ali i umijeće izrade čipke. Univerzalna ljepota lepoglavske čipke Europu je zadivila još početkom 20. stoljeća na izložbama u Berlinu, Parizu i Briselu zahvaljujući iznimnom trudu čipkarica Zlate Šufflay i Danice Brossler. Njihov rad nastavljaju naraštaji lepoglavskih čipkarica. Upravo njima, našim vrijednim čipkaricama želim i ovom prigodom posebno zahvaliti na predanom radu. Kao gradonačelnik sam u posljednjih 18 godina nastojao upravo na toj iznimnoj baštini temeljiti novi razvoj našega grada. Vjerujem da ćemo novi korak u tom smjeru učiniti oživotvorenjem Centra za posjetitelje – centra pavlina, centra kulture i čipke, projekta vrijednog više od sedam milijuna eura. Projekt smo prijavili na natječaj Ministarstva turizma i sporta, čiji ishod željno iščekujemo. Centar pavlina omogućit će nam da na novi, inovativan način pod jednim krovom predstavimo svu bogatu baštinu, ne samo Lepoglave, nego i regije te cijele Hrvatske – istaknuo je gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić i napomenuo da ga iznimno raduje da je zemlja partner ovogodišnjeg festivala Slovenija.

- Oglas -

Posebno je zahvalio Općini Kamnik, čija su limena glazba i mažoretkinje prihvatili poziv za sudjelovanje na festivalu, bez obzira na katastrofalne štete koje su pretrpjeli zbog poplava. Gradonačelnik Škvarić je uručio novčanu donaciju podžupanici Občine Kamnik Romani Učakar, koja je uputila iskrenu i duboku zahvalu.

Veleposlanik Republike Slovenije u Republici Hrvatskoj Gašper Dovžan istaknuo je da mu je iznimna čast biti u Lepoglavi, u kojoj njegovi građani i udruge čipkara ove godine mogu na cjeloviti način predstaviti svoj rad.

Vještina izrade lepoglavske čipke je još 2009. godine upisana na reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva UNESCO-a. Da je 2023. godina posebno važna za nematerijalnu baštinu podsjetila je izaslanica ministrice kulture i medija Tatjana Horvatić, voditeljica službe za pokretnu, etnografsku i nematerijalnu kulturnu baštinu.

– Ove godine cijeli svijet slavi 20 godina od donošenja Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine, koja je potaknula na očuvanje postojećih tradicija koje su ugrožene zbog suvremenog načina života. Naročito bih naglasila doprinos ovog festivala zato što na inovativan i vrlo zoran način promovira lepoglavsku čipku, svjetsko kulturno dobro. Ovo je jedinstvena prilika upoznati se s čipkaricama, upoznati decentnost njihovih pokreta, dotaknuti dragocjene niti ili možda pokušati i izraditi čipku. Sigurna sam da će zbog ovog i ovakih festivala očuvanje čipkarstva biti trajno osigurano – rekla je Tatjana Horvatić.

U lepoglavsku čipku utkana je sva ljepota naših krajeva, naglasio je izaslanik ministrice turizma i sporta Slavko Štefičar, ravnatelj Uprave za održivi razvoj i konkurentnost turističke destinacije,

- Oglas -

– Posebno treba pohvaliti i čestitati županu Varaždinske županije te svim gradonačelnicima i načelnicima iz ove županije koji su pripremili niz dobrih i velikih projekata koji će zasigurno pospješiti i poboljšati turističku ponudu našega kraja. S obzirom na kvalitetu projekata koji se u Varaždinskoj županiji pripremaju, vjerujem da će veliki dio tih projekata naći svoje izvore financiranja – rekao je Štefičar.

Izaslanik predsjednika Vlade RH i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak uputio je čestitke na organizaciji Festivala.

– Lepoglava je ovaj tjedan središte europskog čipkarstva, mjesto na kojem imamo priliku vidjeti čipku iz čak devet država Europe. U bogatom programu sudjeluju i učenici naše Strukovne škole Varaždin, koji se predstavljaju revijom odjevnih predmeta i nakita inspiriranih čipkom. Čestitam gradonačelniku i njegovim suradnicima na organizaciji ovoga Festivala, kao i na novom smjeru razvoja Lepoglave, što je veliki doprinos razvoju cijele Varaždinske županije – rekao je župan Stričak, uz kojeg je na svečanom otvorenju prisustvovala njegova zamjenica Silvija Zagorec, saborski zastupnici Damir Habijan, Siniša Jenkač, Predrag Štromar i Barbara Antolić Vupora te brojni drugi uzvanici.

27. festival je otvorenim proglasio Zdravko Zima, izaslanik predsjednika RH i njegov posebni savjetnik za kulturu.

– U nazivu ovoga festivala je sadržano sve, održava se gotovo 30 godina i ima međunarodni karakter. To dovoljno govori o njegovoj važnosti. Posebnim ga čini čipka koja podrazumijeva tradiciju, ljepotu, sporost i strpljivost, sve ono na čemu možemo zahvaliti majstoricama i majstorima čipke – istaknuo je Zdravko Zima.

Više o festivalu lepoglavske čipke saznajte OVDJE.

Cijelu fotogaleriju pogledajte OVDJE.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti