Posljednja 72 sata stanovnici općina koji žive uz područje rijeke Drave, nažalost, svjedoče rekordnim vodostajima rijeke i pritoka koji su u nekim trenucima i za više od pola metra premašili najviše povijesne vrijednosti iz 1972. godine kada je Drava dosegla 578 centimetara.
Unatoč izvanrednim mjerama od poplave i svim poduzetim aktivnostima, na mnogim mjestima je nakon spajanja vodenog sliva Mure i Drave bilo nemoguće u potpunosti zapriječiti dotok enormnih količina voda koje su u nekim dijelovima općina uz Dravu, a pogotovo Drnju i Legradu, zatim na jezeru Šoderica i Prekodravlju te nizvodno uz Dravu, prouzročile ogromnu štetu u najvećoj poplavi koja je u zadnja dva desetljeća pogodila Koprivničko-križevačku županiju, računajući i poplavu iz 2014. godine, istaknuli su iz županijskog Stožera civilne zaštite.
Uz Legrad i Drnje, naselje Sigetec, zatim u naseljima u općini Gola te naseljima u općini Molve, posebno je bilo napeto na jezeru Šoderica gdje je vodena bujica i dotok iz rijeke Drave prouzročio golemu štetu na infrastrukturi i privatnim objektima. Uz to, nasipu u Gabajevoj Gredi je prijetilo pucanje zbog podvodnih izvora koji su se stvarali u podnožju nasipa, koje bi u slučaju pucanja dovelo u opasnost cjelokupno područje Gabajeve Grede i Hlebina.
FOTO Razorne posljedice poplave na Šoderici, ovo nitko ni u snu nije mogao očekivati
Na terenu je zbog toga tijekom dana bilo angažirano preko 500 ljudi, od operativnih snaga i žurnih službi, od čega oko 200 vatrogasaca, djelatnika Hrvatskih voda, pripadnika civilne zaštite, HGSS-a, građevinskih tvrtki, djelatnika Hrvatskih šuma, policijskih službenika te brojnog civilnog stanovništva, volontera i članova različitih lokalnih udruga, koji su zajednički u koordinaciji s načelnicima općina, zapovjednicima na terenu te županijskim stožerom Civilne zaštite dali sve od sebe kako bi se područje obranilo od poplava.
Potporu snagama na terenu je zbog potencijalne ugroze pružilo i 150 pripadnika Hrvatske vojske na poziv generalnog direktora Hrvatskih voda Zorana Đurokovića, koji je zajedno s ravnateljem Civilne zaštite RH Damirom Trutom, županom Darkom Korenom, načelnikom županijskog Stožera civilne zaštite Ratimirom Ljubićem, vatrogasnim zapovjednicima te načelnicima ugroženih općina obišao kritična područja.
Pripadnici vojske su do jutarnjih sati pomagali operativnim snagama i stanovništvu na terenu u saniranju nasipa u Gabajevoj gredi te su se tijekom jučerašnjeg dana vratili u svoje baze s obzirom na to da je situacija na nasipu stavljena pod kontrolu.
Borba s poplavama se nastavlja i dalje pa je tako tijekom utorka, unatoč padu vodostaja, Drava najviše nastavila prijetiti naseljima Torčec i Drnje kroz koju protječe potok Gliboki koji je ispunjen vodom iz Šoderice te su zbog ugroze pred kućama postavljeni nasipi. Teška situacija je i na jezeru Šoderica koja je zbog pritoka voda naglo porasla te poplavila prve redove vikend naselja, kao i brojne ‘bajte’ na nižim razinama, te u potpunosti uništila šetnicu i prateću infrastrukturu.
FOTO Borba protiv poplave ne jenjava, svi daju maksimum od sebe da se što više toga spasi
Kao i dan ranije, na terenu su sve raspoložive snage i brojni volonteri koji zdušno brane područje. Maksimalno opterećenje i prolaz vodenog vala se odvija ovih dana i u ovakvim ekstremnim uvjetima radi se sve da se prije svega zaštite životi građana te da se situacija zadrži pod kontrolom, poručili su iz županijskog Stožera civilne zaštite.
Drava opada, ali i dalje kritično u Drnju, Torčecu te na Šoderici
Velika materijalna šteta na imovini će se tek utvrditi prolaskom još uvijek aktualne opasnosti, no ono što se pokazalo na terenu jest činjenica da sustav civilne zaštite sa svim operativnim snagama i žurnim službama u najtežim situacijama daje svoj maksimum.
Zahtjevne situacije poput ove s kojima se suočava Koprivničko-križevačka županija prilika su da se istakne ono najvažnije – elementarna nepogoda koja je pogodila brojne općine i naselja uz tok rijeke Drave ujedinila je stanovništvo koje puna tri dana i noći nadljudskim naporima brani kuće od vodene bujice. U zajedništvu s pripadnicima žurnih službi sustava civilne zaštite i u sinergiji s lokalnom zajednicom i regionalnom samoupravom uistinu se može učiniti puno, bez obzira koliko priroda bila neumoljiva.
FOTO-VIDEO Poplave kraj rijeke Drave ne staju, Torčanci krenuli u obranu svog mjesta
Stožer civilne zaštite Koprivničko-križevačke županije stoga još jednom koristi priliku kako bi zahvalio svim operativnim snagama i žurnim službama sustava – profesionalnim i dobrovoljnim vatrogascima, djelatnicima Hrvatskih voda, pripadnicima civilne zaštite, članovima HGSS-a, građevinskim tvrtkama koje su ustupile mehanizaciju i materijal, tvrtki Podravka na donacijama, djelatnicima Hrvatskih šuma, policijskim službenicima i vojnicima, načelnicima općina i načelnicima lokalnih stožera civilne zaštite te napose brojnom civilnom stanovništvu, volonterima i članovima svih lokalnih udruga koji će zajednički snagama pomoći da “prebrodimo ovu kriznu situaciju”.
FOTO-VIDEO Situacija uz rijeku Dravu i više je nego ozbiljna, bit će ovo besana noć
Dodajmo i da je rekordan vodostaj rijeke Drave na Botovu u ponedjeljak u 13.30 sati bio 616 centimetara, dok je danas, u srijedu, u 12 sati bio 529 centimetara. Na Botovu više nije izvanredno stanje, već se poduzimaju izvanredne mjere. Izvanredne mjere su još uvijek i na mjernoj postaji Novo Virje skela gdje je u 12 sati vodostaj bio 512 centimetara. Tijekom jučerašnjeg popodneva najviši je bio 532 centimetara.
U vezi poplava u Podravini oglasili su se u srijedu i iz Ravnateljstva civilne zaštite.
“Na području općine Drnje, vikend naselja Šoderica, mjesta Torčec i Sigetec vidljivo je opadanje razine vode te se stanje normalizira. Na zahtjev načelnice Stožera civilne zaštite Općine Peteranec, zbog iskapčanja trafostanice u mjestu Sigetec, Ravnateljstvo civilne zaštite osiguralo je šest agregata za struju.
Za promet je i dalje zatvorena državna cesta D-41 između Botova i Šoderice. Stanovnici prekodravskih sela i turisti koji dolaze preko prijelaza u Golu iz Mađarske prema županijskom središtu mogu preko mosta u naselju Repaš.
Pripadnici operativnih snaga su i dalje na terenu te prate situaciju”, istaknuli su.
Foto: Luka Krušec / LuMedia i Mirko Hanžeković