Ina je u srijedu na lokaciji CPS Molve u probni rad pustila solarnu elektranu Virje, a svečanosti su uz brojne uzvanike prisustvovali koprivničko-križevački župan Darko Koren, načelnik Općine Virje Mirko Perok, predstavnici Končara, HEP-a te nadzorni odbor i uprava Ine.
Riječ je o drugoj najvećoj solarnoj elektrani u Hrvatskoj, priključne snage 9 MW, u koju je ugrađeno 18.670 solarnih panela. Godišnja očekivana proizvodnja električne energije koja se isporučuje u mrežu iznosit će 12.225 MWh.
Župan Koren istaknuo je kako Koprivničko-križevačka županija podržava i pozdravlja investicije u energetskom sektoru, posebno u obnovljive izvore energije.
“Važno je naglasiti uspješnu suradnju Općine Virje, Županije i Ine dugu preko 40 godina koja iznimno pozitivno utječe na razvoj lokalne zajednice i podizanje standarda života mještana, a time i na razvoj cijelog područja županije. Potpora obnovljivim izvorima energije i korištenje čistih energetskih potencijala kojima obiluje naš kraj, doprinos je globalnoj borbi protiv klimatskih promjena i smanjenju zagađivanja okoliša, kako bismo novim generacijama omogućili kvalitetnije uvjete za život”, rekao je Koren.
Predsjednik uprave Ine Péter Ratatics istaknuo je da se puštanjem u rad prve solarne elektrane ispisuje povijest Ine te čini iskorak u zeleniju i održiviju budućnost poslovanja.
“Tvrtka ulaže velike napore kako bi nadogradila tradicionalni lanac vrijednosti raznim isplativim projektima obnovljivih izvora energije. Uskoro planiramo u rad pustiti i našu solarnu elektranu u Sisku, a vjerujem da ćemo vrlo brzo govoriti i o Ininim uspjesima u geotermalnoj energiji. Želimo među prvima proizvoditi i zeleni vodik za tržište, nastaviti razvijati projekte trajnog skladištenja ugljikova dioksida u naša naftna ležišta koje provodimo već skoro cijelo desetljeće, a ispitujemo i potencijale vjetra na Jadranu. INA može uspješno odgovoriti na izazove zelene tranzicije i doprinijeti postizanju ciljeva održivosti Europske unije i Hrvatske. Našim projektima to dokazujemo”, istaknuo je Ratatics.
Projektiranje i izgradnja solarne elektrane Virje trajalo je oko godinu dana, a elektranu je za Inu gradila domaća tvrtka Končar – Inženjering koja je odabrana na međunarodnom natječaju.
“Ovaj uspjeh još je jedan dokaz Končarevih kompetencija u provedbi složenih EPC projekata s obzirom na to da su se pri izgradnji elektrana primjenjivala najnovija tehnološka rješenja, uključujući našu platformu PROZA NET, okosnicu digitalizacije postrojenja”, rekao je predsjednik uprave Končara Gordan Kolak.
Cijelu fotogaleriju možete pogledati OVDJE.