Učiteljica iz Osnovne škole Molve Marija Halaček sudjelovala je na svjetskoj konferenciji u indijskom gradu Trivandrumu.
Pozivno pismo za sudjelovanje na konferenciji stiglo je početkom rujna, a zahvaljujući podršci načelnika Općine Molve Zdravka Ivančana, Općinskoga vijeća i OŠ Molve odlazak u Indiju je ostvaren.
Učiteljica Halaček je tako postala jedina predstavnica Hrvatske, a time i općine i Koprivničko-križevačke županije u Indiji.
Konferenciju pod nazivom ‘Children Matter’ organizirale su tri svjetske organizacije World Federation Against Drugs (WFAD), Fourth Wawe Foundation i United Nation on Drugs and Crime (UNDOC), a glavni je naglasak stavljen na Konvenciju o pravima djece, na članak 33., koji kaže da djeca imaju pravo odrastati sigurna od droga i drugih ovisnosti.
U uvodni video dobrodošlice uključena je i učenica osmog razreda OŠ Molve Lea Varaždinec, što je iznimna čast i za Leu i za školu.
Tijekom rasprave, učiteljica Halaček je govorila o aktivnostima koje provode škole, a odnose se na prevenciju i predstavljanje temeljnih prava djece.
“Srećom, djeca i mladi u Molvama odrastaju u zdravom okružju i uglavnom imaju potporu u svojim obiteljima. Obitelj bi za svako dijete i adolescenta trebala biti najsigurnije okružje za odrastanje, iako često nije tako”, rekla je učiteljica Halaček.
Također, razmijenila je i iskustva te mišljenja sa sudionicima iz cijeloga svijeta koji se susreću s različitim problemima, a cilj je svima isti – sretno i sigurno odrastanje djece.
Sudionici su došli s raznih strana, od Nairobija, Švicarske, Nepala, Kenije, Australije, Amerike, Indije, Bangladeša, Austrije, Filipina… Bila je to izvrsna prilika upoznati ih s našom malom lokalnom zajednicom. Iako katkad zaboravljaju koliko su sretni što žive u tako sigurnom, čistom, oku ugodnom i srcu dragome selu, stanovnici Općine Molve i učenici OŠ Molve zaista mogu biti ponosni i zahvalni na onome što im škola i lokalna zajednica pružaju. Problemi koji se pojave, vjerujte, mali su u odnosu na one s kojima se susreću druge kulture i nacije diljem svijeta, a s druge strane, veliki smo jer ih prepoznajemo, ukazujemo na njih i pomažemo u njihovu rješavanju. Tako važan trokut, obitelj-škola-lokalna zajednica, može dobro funkcionirati i međusobno si pomagati”, istaknula je učiteljica Halaček.
U radionicama tijekom konferencije sudjelovalo je i pedesetero mladih iz svih regija Indije koji su ostvarili čvrste veze s odraslim sudionicima skupa te komunicirali o različitim obrazovnim politikama i sustavima.
“Djeci nije dovoljno reći: nemoj! Treba im dati da biraju svoj put i pokazati moguće posljedice svakog izbora. Budimo potpora našoj djeci da prepoznaju dobar izbor”, zaključila je učiteljica Halaček.